5_netflix_sorozatok_nepszerusege_social_media
2023.02.06. Közösségi média kutatás / Uncategorized @hu 0 Comment

Netflix: Szerettük a Stranger Things-t és a Squid game-et is, de a magyar netezők körében a Wednesday mindent vitt



Amikor a kedvenc sorozatunk végére érünk, gyakran úgy érezzük elvettek tőlünk valamit. Az új kedvenc sorozat megtalálása pedig sokszor nem egyszerű feladat. A Netflix ugyan mindig feldobja az aktuális népszerűségi listát, de előfordul, hogy a hátunk közepére sem kívánjuk azt, amiért mások megőrülnek.



Az Ynsight Research kutatócsapata éppen ezért kíváncsi volt, hogy minden idők 5 legnézettebb Netflix sorozatára hogyan reagáltak a netezők. A vizsgálati időszakunk 2021. szeptember 3-2022. december 31-ig tartott, hiszen ebbe az időintervallumba esett bele az 5 legnézettebb sorozat: a Squid Game, a Stranger Things, a Wednesday, a Jeffrey Dahmer sztori és A nagy pénzrablás.



Nem csak a Netflixen, online is tarolt a Stranger Things



A megjelenések trendjén jól látható, hogy az elmúlt másfél évben a magyarok előszeretettel beszélgettek kedvenc Netflix-sorozataikról a neten. A legnépszerűbb hazai streaming platform 5 legnézettebb (globális viszonylatban) sorozatát rengetegszer, közel 21 ezer alkalommal emlegették itthon. A szolgáltató által összeállított lista első helyén a Squid Game szerepel, a hazai felhasználók ennek ellenére a második legnézettebb Stranger Things-ről beszélgettek a legtöbb, összesen 7 947 alkalommal. Bár a Hogyan nyerd meg az életed is hatalmas sikert aratott az interneten, hiszen 5 673 alkalommal jelent meg a diskurzusokban, a trendben jól látható, hogy határozottan működött a Netflix csúsztatott évados módszere: a felhasználók többször beszéltek a sorozatról, ha várni kellett a részekre.



Szintén nagy sikert aratott a nézettség-rangsor harmadik helyet megkaparintó Wednesday is. A sorozat hatalmas sikere, és közösségi média trendként jól hasznosuló elemei miatt online is jól szerepelt (szintén harmadikként végzett), hiszen december végéig 3 462 alkalommal hivatkoztak rá. A negyedik helyezett Jeffrey Dahmer-sztori az itthoni netezők körében kevésbé tört babérokra, mindössze 1 107 alkalommal említették a sorozatot. A Netflix rangsorában ötödik helyen álló Money Heist-ot már szívesebben tárgyalták ki a felhasználók – 2 799 esetben hivatkoztak rá online.



1_netflix_sorozatok_nepszerusege_social_media



A Squid Game-ről szóló hírekre reagáltak a legtöbben, de a Wednesday többször jelent meg a kommentekben



Az interakciók, vagyis a lájkok, kommentek és megosztások számának tekintetében már magasan a Squid Game vezette a sort, közel 73 ezer felhasználói reakcióval. A Stranger Things-sel kapcsolatos hírek is különösen érdekelték a hazai közönséget (több mint 46 ezren reagáltak rájuk), ugyanakkor a viszonylag friss megjelenést is figyelembe véve hatalmas sikert aratott a Wednesday is, hiszen a sorozat online említései több mint 43 ezer alkalommal késztették bevonódásra a netezőket. A nagy pénzrablás az interakciók tekintetében is verte a Jeffrey Dahmer-sztorit, az előbbiről szóló hírek kicsivel több mint 28 ezer reakciót, az utóbbival kapcsolatos tartalmak 18,5 ezer interakciót váltottak ki.



2_netflix_sorozatok_nepszerusege_social_media



Ahogy láthattuk, az egyébként csak harmadik legnézetteb Wednesday már az interakciók tekintetében is kifejezetten jól teljesített online. A sorozattal kapcsolatos reakciók száma alig maradt el a jóval régebb óta futó Stranger Things-étől, ami különösen meglepő, ha figyelembe vesszük azt is, hogy a Wednesday csak november végén vált elérhetővé. A kommenteket vizsgálva a sorozat hatalmas érdeklődést váltott ki, a felhasználók ugyanis egyértelműen ezzel kapcsolatban írták a legtöbb, több mint 1300 kommentet. A Stranger Things és a Squid Game is népszerű témának bizonyult – előbbiről több mint 1150 alkalommal, utóbbiról közel 1100 esetben beszélgettek a kommentelők. A nagy pénzrablást is közel 800 hozzászólásban emlegették, a Jeffrey Dahmer-sztori ellenben kevésbé villanyozta fel az internet népét, akik mindössze 192 esetben kommenteltek a sorozattal kapcsolatban.



3_netflix_sorozatok_nepszerusege_social_media



Ha Netflix sorozatokról van szó, akkor itthon is jelentős a Twitter



A Netflix 5 legnépszerűbb sorozatáról a Twitter felületén zajlott leginkább a diskurzus. Bár itthon általában a Facebook tölti be az elsőszámú közösségi média szerepét, a felhasználók ott leginkább a már megjelent hírekre szoktak reagálni, míg jelen esetben úgy tűnik, az önálló véleménykifejtésre a mikroblogolás bizonyult kézenfekvő megoldásnak. A fórumok ezesetben hátrébb szorultak a listán, azonban így is több mint 1 600 netező használta őket. A legnépszerűbb továbbra is a Reddit felülete, ahol külön topic-okban vesézték ki az adott sorozathoz kapcsolódó gondolataikat.



A második legtöbb megjelenést a különböző hírportálok és filmes blogok felületein regisztráltuk. A hírportálok cikkei a reakciók számát tekintve népszerűek voltak, míg a blogok tartalmaira a regisztrált összes interakció 4%-a jutott. Bár a YouTube felületén csak 253 megjelenést (videók és kommentek) regisztráltunk, ezekre érkezett messze a legtöbb interakció. A legnépszerűbb tartalmak főleg a Nyerd meg az életed (Squid Game) sorozathoz kapcsolódtak, melyekben a vloggerek saját vetélkedőt rendeztek ennek mintájára, vagy pedig Minecraftban alkották újra a látottakat.



4_netflix_sorozatok_nepszerusege_social_media



A Wednesday lett az abszolút közönségkedvenc



A megjelenések hangulata alapján a legnépszerűbb sorozatnak a kommentek számát tekintve is kiemelkedő Wednesday bizonyult. A hazai netezők sokszor emlegették pozitív kontextusban a Stranger Things-t is, míg A nagy pénzrablás és a Squid Game már megosztóbbnak bizonyult. Ahogy az eddigieknél is láthattuk, a Jeffey Dahmer-sztori nem vette le igazán a lábáról a magyar felhasználókat, a sorozat rengeteg kritikát kapott online, így a megjelenések hangulata is erősen negatív irányba tolódott.



5_netflix_sorozatok_nepszerusege_social_media



Szörnyek fenyegető aurával, avagy a Stranger Things és a Wednesday nézői szemmel



Bár sokan tiltakoztak ellene, végül mindenkit beszippantott. A netezők sorra számoltak be az egyhuzamban végignézős élményeikről, illetve arról, hogy egyedül a sötétben azért nem túl szerencsés nézni. A legnépszerűbb topikok a folytatást illető különböző teóriákkal foglalkoztak, illetve a sorozatban látottak új lendületet adtak a saját paranormális élmények kibeszélésének is, de olyan netező is akadt, akinek a történet az álmaiba is bekúszott:



„[…] Én meg ordibáltam a Stranger Things-ből Jim rendőrnek,jöjjön és csináljon valamit a lóval,aki közbe gyerekké változott #hülyesegetalmodtam”



A Wednesday népszerűsége, mint láthattuk, elsöprő volt. A felhasználók itt nem is a sorozat kibeszélésére, hanem a Wednesday Addams-es tartalmak gyártására álltak rá. Jenna Ortega ikonikus táncából TikTok trend lett, valamint a rajongók sorra készítettek magukról „Addams family vibes” típusú tartalmakat. A vírusként terjedő trendnél azonban sokan felhívták a figyelmet arra, hogy akik posztjaikban a leginkább utánozzák Wednesday-t, ők a való életben az ilyen típusú lányok rémálmai szoktak lenni:



„Szürreális hogy tiktokon azok a basic emberek tolják leginkább ezt a Wednesdayes trendet akik a való életem egy kicsit is a többiek közül kilógó embert valószínűleg napi szintet szét bullying-olnának”



„Magyar Squid Game-ben az emberek nem pénzt hanem benzint kérnének”



A Nyerd meg az életed története a hazai felhasználókat is mélyen megérintette. A Twitteren és a fórumokon is hot topic volt a látottak kibeszélése és a felmerülő gondolatok megosztása. A kommentelők szerint a teljes hatás érdekében egyértelműen csak eredeti nyelven szabad megnézni, illetve gyakori téma volt, hogy itthon milyen játékokkal lehetne megrendezni, valamint az örök kérdés: a fiatal generáció nézheti-e? Nos utóbbi kérdésre, a netezők nagy összhangban állították:



Nekem nem igazán volt tiltva gyerekkoromban, aztán mégse lettem sorozatgyilkos.”



Az itthon megrendezett játékokra a régi klasszikusok (pl.: tűz-víz-repülő, számháború, székfoglaló) felidézésén túl a jelenlegi gazdasági helyzetre reflektáló feladatok mellett egészen vad ötletek is érkeztek:



„Egy sötét alagsorban szembevakuzol mindenkit és utána izomból megrúgod őket egy focilabdával. Nyertes nincs és a nevét sem tudom de igazi quality time volt anno.”



Jeffrey Dahmer nem, a Nagy pénzrablás viszont annál népszerűbb volt a netezőknél



A Nagy pénzrablás szintén beszippantós sorozatnak bizonyult, a netezők említéseiben gyakran szerepelt ajánlásként is. A sorozatról beszélők többsége egyetértett abban, hogy nem véletlen a nagy nézettség, azonban akadt pár netező, aki szerint annyira nem jó a sorozat, mint amekkora felhajtást kap. Továbbá egész nagy diskurzus alakult ki a Megoldás Mozgalom kampánya alatt, amikor a sorozatból jól ismert maszkokat és piros pulcsit viselő alakok jelentek meg az ország különböző pontjain, a pártot hirdetve.



„Nálunk Szegeden is voltak, először azt hittem szektások de aztán rájöttem hogy nem teljesen”



A Jeffrey Dahmer-ről szóló sorozat erősen megosztotta a netezőket. A sorozat is számos negatív kritikát kapott, és a „Dahmer-rajongók” is. A látottakra morbid humorral reagáló felhasználók sok esetben kiverték a biztosítékot, illetve az a jelenség is nagy negatív visszhangot kapott itthon, hogy többen egy sorozatgyilkost kezdtek el hype-olni – főleg az USA-ban jelentek meg a Dahmer-nek öltözött rajongók, akik riogatták a szomszédságot.



„Ezt a Jeffrey Dahmer szerintem még Sátán is megveti”

 



Módszertan



A netnográfiai kutatás a Talkwalker közösségi média monitoring eszköz használatával készült. A téma szempontjából releváns diskurzus összegyűjtése kulcsszavas kereséssel történt, a cikkben foglalt megállapítások algoritmusalapú elemzés, majd egy azt követő manuális mélyelemzés során fogalmazódtak meg.



Szerzők



Csiby Fruzsina: politológus, az Ynsight Research elemzője. A közösségi média kutatásának szakértője, érdeklődési területe az online politikai kommunikáció és a politikai marketing.


Kurtyán Cintia: az Ynsight Research közösségi média elemzője, a Milton Friedman Egyetem szociológia szakos hallgatója. A közösségi média kutatásának szakértője, fő érdeklődési területe a társadalmi kérdések online lenyomata.